Mississippi Class 4A Boys Power Team Rankings

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now


2018 Mississippi Class 4A HS Boys Outdoor Track Team Scores

Calculated as of March 21, 2018

These rankings were calculated by scoring the rankings as a meet. We took the individual rankings and relay rankings and scored them as a normal meet: 10-8-6-5-4-3-2-1.

1.East Central High School94.5
Adam Atigh (3200m 3 + 800m 1 = 4)
Adam Taylor (1600m 6 + 3200m 6 = 12)
Andrew Bates (300H 8 = 8)
Christian Balcer (1600m 4 + 3200m 4 + 800m 10 = 18)
Cory Meek (HJ 10 = 10)
Michael Pugh (PV 3 = 3)
Relay Team (11)
Wyatt Green (S 4 = 4)
Zach Deihl (1600m 10 + 3200m 10 = 20)
Zach Moseley (LJ 4.5 = 4.5)
2.Pass Christian High School82
Brad Frederick (300H 2 = 2)
Damonta May (100m 10 + 200m 8 + TJ 10 = 28)
Dylan Necaise (TJ 1 = 1)
Gaines Carter (TJ 5 = 5)
Gordon Ward (S 5 = 5)
Joshua Lamberth (HJ 1 = 1)
Mike Seignious (1600m 8 + 800m 5 = 13)
Relay Team (13)
Sean Necaise (3200m 1 = 1)
Terre Johnson (200m 6 = 6)
Tristan Tran (PV 5 = 5)
Xavian Paige (110H 2 = 2)
3.Saint Stanislaus High School76
Brandon Bordelon (110H 10 + 300H 6 + TJ 3 = 19)
Chris Lucore (HJ 1 = 1)
Davis Scharp (110H 6 = 6)
Jack Wikoff (D 2 = 2)
Landry Lemoine (1600m 3 + 3200m 5 = 8)
Relay Team (20)
Robin Spanks (200m 1 = 1)
Taylor Necaise (PV 8 = 8)
Thomas Weber (D 1 = 1)
William Weber (PV 10 = 10)
4.Senatobia High School74.5
Alvarez Powell (HJ 4.5 + LJ 6 + TJ 6 = 16.5)
Austin Syme (1600m 5 + 3200m 8 + 800m 6 = 19)
Dodger Rhone (PV 6 = 6)
Isaac Scott (D 3.5 = 3.5)
Kavan Wooten (TJ 2 = 2)
Kenzarius Conley (200m 2 = 2)
LaJoshua Jackson (D 5 + S 1 = 6)
Monterrius Jackson (PV 1.5 = 1.5)
Relay Team (12)
Tovell Henderson (S 6 = 6)
5.Northeast Lauderdale HS66.5
Cameron Stallworth (S 3 = 3)
DREW LINTON (D 3.5 = 3.5)
Dymon McCory (400m 3 = 3)
Jaheim Smith (100m 2 + 300H 10 = 12)
Lasanto Rowe (400m 2 = 2)
MAURICE SULLIVAN (TJ 8 = 8)
Relay Team (17)
Shaun Cosby (D 10 = 10)
Tyler Smith (1600m 1 + 800m 2 = 3)
keron Robinson (200m 5 = 5)
6.Raymond High School66
Adolphus Butler (400m 10 = 10)
Charles Jones (110H 1 = 1)
Dexter Paige (100m 3 = 3)
Javorious Dee (HJ 1 = 1)
Jonte Jones (300H 5 = 5)
Kevondra Noel (LJ 1 = 1)
LaJarvis Washington (100m 8 = 8)
Logan Strohm (1600m 2 + 3200m 2 + 800m 4 = 8)
Owen Jordan (LJ 2 = 2)
Relay Team (27)
7.South Pike High School53.5
Alex Adams (200m 10 = 10)
Bobbeal Ellzey (110H 4 + 300H 3 = 7)
Dakevious Johnson (400m 5 = 5)
Javosity Jones (100m 0.5 + 200m 4 = 4.5)
Jeremiah Dunn (400m 1 = 1)
Relay Team (26)
8.McComb High School48
Emmanuel Allen (D 8 = 8)
Jaqaveon Anderson (100m 5 + LJ 10 = 15)
Leedarius Nelson (LJ 8 = 8)
Relay Team (11)
Tait Deer (D 6 = 6)
9.Moss Point High School42
AJ Jones (100m 6 = 6)
Anthony Kirkland (100m 0.5 + LJ 4.5 = 5)
Jeffery Harmon (S 10 = 10)
Markis Hawthorne (HJ 1 = 1)
Marquez Smith (400m 8 = 8)
Micah Williams (110H 5 = 5)
Relay Team (7)
10.Vancleave High School31.5
Corey Migues (PV 1.5 = 1.5)
Daniel Saewert (300H 4 = 4)
Garrett Jacobs (800m 8 = 8)
Garrison Adkins (HJ 7 + LJ 3 = 10)
Relay Team (5)
Tyler Jacobs (800m 3 = 3)
11.Caledonia High School15.5
Cody Carr (PV 4 = 4)
Jaylen Dumas (HJ 4.5 = 4.5)
Jessie Meyer (400m 4 = 4)
Relay Team (3)
12.New Albany High School10
Jay Tucker (TJ 4 = 4)
Joseph Rutherford (400m 6 = 6)
13.Bay Senior High School9
Ke'saun Laneaux (HJ 7 = 7)
Toure' Powell (S 2 = 2)
13.Northeast Jones HS9
Jay Jones (110H 8 = 8)
Joi Jones (300H 1 = 1)
13.Richland High School9
Jonathon Briggs (100m 4 + 200m 3 = 7)
Relay Team (2)
16.West Lauderdale High School8
Carlos Smith (S 8 = 8)
17.Lawrence County HS6
KeDarrius Gordon (110H 3 + HJ 1 = 4)
Relay Team (2)
18.Quitman High School1
Kingston Jordan (HJ 1 = 1)


Comments