Boys Power Team Rankings 12 March

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now

Wow scoring is all over the place.

2019 Mississippi HS Boys Outdoor Track Team Scores

Calculated as of March 12, 2019

These rankings were calculated by scoring the rankings as a meet. We took the individual rankings and relay rankings and scored them as a normal meet: 10-8-6-5-4-3-2-1.

1.Clinton High School86.83
Dylan Johnson (TJ 4 = 4)
Jake Moody (PV 6.33 = 6.33)
Javontae Joiner (TJ 2 = 2)
Jordan Shannon (800m 8 = 8)
Joshun Noel (800m 5 = 5)
Kirby Berch (PV 4 = 4)
Martinez Bogan (400m 8 = 8)
Michael Bell (HJ 2.5 = 2.5)
Relay Team (31)
Rickey Colbert (300H 8 = 8)
Xyshan Jenkins (HJ 8 = 8)
2.Pearl High School77.33
Connor White (D 6 = 6)
David Adams (1600m 2 + 3200m 8 = 10)
Gabriel Harvey (PV 1.5 = 1.5)
Jason Collier (PV 6.33 = 6.33)
Jay Ward (300H 6 = 6)
Jerry Johnson (LJ 7 + TJ 3 = 10)
Niquez Wade (D 4 = 4)
Patrick Spurgeon (1600m 3 + 800m 10 = 13)
Relay Team (14)
Theron Bishop (D 1.5 = 1.5)
Willie Hedrick (D 5 = 5)
3.Hattiesburg High School54.5
Gayden Hence (PV 1.5 + TJ 8 = 9.5)
Iven Evans (200m 5 + 400m 6 = 11)
Keirston Paige (110H 10 = 10)
Relay Team (24)
4.Brandon High School47
Aaron Fortenberry (PV 10 = 10)
Austin Bourne (1600m 8 + 800m 6 = 14)
Celeycan Hill (110H 3 = 3)
Relay Team (10)
Tyler Proctor (TJ 10 = 10)
5.Biloxi High School45
Cameron O'Neal (LJ 10 = 10)
Connor O'Keefe (1600m 6 = 6)
Jordan Montgomery (TJ 6 = 6)
Landon Chalden (110H 6 + 300H 10 = 16)
Relay Team (7)
6.Northwest Rankin HS33
Deangelas Baker (100m 6 + 200m 10 + LJ 7 = 23)
Grayson Edwards (3200m 3 = 3)
Lemarcus Byrd (200m 3 = 3)
Relay Team (4)
7.Oak Grove High School27
Brandon Hayes (100m 9 = 9)
Tyson Keys (D 10 + S 8 = 18)
8.Tylertown High School24
JaRule Melvin (100m 3 + 200m 6 = 9)
Relay Team (15)
9.Columbia High School22.5
Jaheim Oatis (S 5 = 5)
Jared Stubbs (110H 5 + 300H 3 = 8)
Relay Team (5)
T.j. Monroe (HJ 2.5 + LJ 2 = 4.5)
10.Tupelo Christian Prep School19.5
Ben Woolhouse (PV 1.5 = 1.5)
Brock Kelly (1600m 10 + 3200m 4 + 800m 2 = 16)
Causey Simmons (3200m 2 = 2)
11.Port Gibson High School17
Myelle Tealer (400m 4 = 4)
Relay Team (13)
11.Madison Central HS17
Johnnie McDonald (100m 9 = 9)
Relay Team (6)
Shacobia Luckett (110H 2 = 2)
13.Ocean Springs High School16
Adam Augustine (110H 1 = 1)
Alexander Whyte (800m 3 = 3)
Kaleb McClendon (100m 4 = 4)
Matthew Mestayer (3200m 6 = 6)
Relay Team (2)
14.Mooreville High School15
Dylan Allen (1600m 5 + 3200m 10 = 15)
15.Wilkinson County HS14
Dezarion Singleton (400m 10 = 10)
Relay Team (4)
15.Oxford High School (MS)14
Javian Gipson-Holmes (200m 4 = 4)
Ladarrius Giles (200m 8 = 8)
Relay Team (2)
17.North Pike High School12.5
Alijah Martin (HJ 2.5 + LJ 5 + TJ 5 = 12.5)
18.Harrison Central HS11.5
Christopher Hudnall (110H 8 = 8)
Relay Team (1)
Sam Murray (HJ 2.5 = 2.5)
19.Vicksburg High School11
Cedric Phillips (LJ 3 = 3)
Jehari Riley (D 8 = 8)
19.George County High School11
Jonheim Nix (100m 1 = 1)
Kaya Ludgood (S 10 = 10)
21.Amory High School10
Trendon Gillon (HJ 10 = 10)
21.Raymond High School10
Relay Team (8)
Wytavi Mcpherson (300H 2 = 2)
21.Germantown High School10
C.J. Jefferson (S 6 = 6)
Levi Harris (300H 4 = 4)
24.Northeast Lauderdale HS9
Maurice Sutherland (TJ 1 = 1)
Shaun Cosby (D 3 + S 1 = 4)
Tyler Anderson (LJ 4 = 4)
24.Gulfport High School9
Elijah Zavala (100m 5 = 5)
Jaminson Lindsey (110H 4 = 4)
26.Brookhaven High School8.5
Jacob Britt (3200m 5 = 5)
Quintaye Bates (HJ 2.5 = 2.5)
Samuel Mabile (3200m 1 = 1)
27.East Central High School8
Christian Balcer (1600m 1 = 1)
Cory Meek (HJ 6 + LJ 1 = 7)
28.Terry High School7
Charles Wesley (800m 1 = 1)
Relay Team (6)
29.Saint Stanislaus High School6.33
William Weber (PV 6.33 = 6.33)
30.Madison Ridgeland Academy5
Luke Barr (300H 5 = 5)
30.Hernando High School5
Jaden Peden (400m 1 = 1)
Preston Burks (1600m 4 = 4)
30.Callaway High School5
Justin Day (400m 5 = 5)
33.MS School for the Deaf4.5
Kenmarkis Meeks (200m 2 + HJ 2.5 = 4.5)
34.Moss Point High School4
Jeffery Harmon (S 4 = 4)
34.Presbyterian Christian School4
Jacob Williams (800m 4 = 4)
36.West Jones High School3
Dedric Hicks (S 3 = 3)
36.Jackson Preparatory School3
Relay Team (3)
36.Tupelo High School3
Tj Hoskins (400m 3 = 3)
39.Lake Cormorant High School2
Asher Marshall (400m 2 = 2)
39.Madison St. Joseph HS2
Kiland Harrison (100m 2 = 2)
39.Meridian High School2
Dajon Terry (S 2 = 2)
42.Saint Andrew's HS1.5
Reed Finseth (PV 1.5 = 1.5)
42.McComb High School1.5
Tait Deer (D 1.5 = 1.5)
44.Pisgah High School1
Ben Arnold (300H 1 = 1)
44.Wingfield High School1
Relay Team (1)
44.Hazlehurst High School1
Larry Wilson (200m 1 = 1)


Comments