Licensed to Tishomingo County High School
HY-TEK's Meet Manager 4/10/2019 07:04 PM
2019 MHSAA Division 4-3A - 4/10/2019
Tishomingo County Track
Results
Girls 100 Meter Dash 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
Finals
1 Miller, Fannie 7 Choctaw Coun 13.54 13.35 NWI 1 10
2 Crowley, Makayla 10 Houston 13.37 NWI 2 8
3 Williams, Serena 10 Nettleton 13.82 NWI 2 6
4 Wofford, Simira 7 Houston 16.01 13.95 NWI 1 4
5 Love, Z'Arria 9 Water Valley 13.91 14.00 NWI 1 2
6 Peterson, Kaisha 11 Aberdeen 14.26 14.09 NWI 1 1
7 Edwards, Kilie 7 Hatley 14.20 NWI 2
8 Holliday, Gabrielle 8 Aberdeen 14.26 NWI 2
9 James, Jalia 7 Choctaw Coun 14.37 NWI 2
10 Pritchard, Tyqushia 11 Water Valley 14.56 14.57 NWI 1
11 Bingham, Janessa 10 Houston 14.37 14.59 NWI 1
12 Woodard, Tykayla 8 Water Valley 14.63 NWI 2
13 Mosely, Sharman 8 Nettleton 15.44 NWI 2
14 Miller, Amber 9 Choctaw Coun 16.32 16.35 NWI 1
-- Straughter, Amari 12 Aberdeen 15.86 DQ NWI 1
Girls 200 Meter Dash 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Crowley, Makayla 10 Houston 29.19 NWI 2 10
2 Love, Z'Arria 9 Water Valley 30.05 29.20 NWI 1 8
3 Woodard, Tykayla 8 Water Valley 29.22 NWI 2 6
4 Wofford, Simira 7 Houston 29.23 NWI 2 4
5 Peterson, Kaisha 11 Aberdeen 29.78 29.48 NWI 1 2
6 Curtis, Eilundra 10 Choctaw Coun 29.61 30.17 NWI 1 1
7 Brown-Talib, Jena 11 Water Valley 29.84 30.28 NWI 1
8 Mosqueda, Olivia 7 Choctaw Coun 32.44 31.87 NWI 1
9 Spencer, Anajai 10 Hatley 30.96 32.16 NWI 1
10 Davidson, Bre 8 Houston 34.99 32.54 NWI 2
11 Whitfield, Trinity 9 Aberdeen 32.95 NWI 2
12 Straughter, Amari 12 Aberdeen 33.19 33.39 NWI 1
13 Betts, Ivy 8 Hatley 36.02 36.63 NWI 2
14 Taylor, Kezia 9 Choctaw Coun 39.91 39.57 NWI 2
-- Davis, Areana 12 Nettleton 30.80 DQ NWI 1
-- Thomas, Ferrtimmia 8 Nettleton DQ NWI 2
Girls 400 Meter Dash 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Whitfield, Trinity 9 Aberdeen 1:16.00 1:17.65 1 10
2 Jenkins, Anna Morgan 10 Houston 1.38 1:19.97 1 8
3 Crowley, Madison 8 Houston 1.36 1:20.83 1 6
4 Reeves, Melissa 9 Hatley 1:20.84 2 4
5 Buggs, Trinity 9 Houston 1:35.82 1:21.47 2 2
6 Avant, Anna Mills 12 Water Valley 1:25.66 1:22.03 1 1
7 Murphy, Jayla 12 Water Valley 1:24.43 1:22.53 1
8 Ward, Maggie 12 Water Valley 1:22.34 1:22.95 1
9 Miller, Amber 9 Choctaw Coun 1:34.75 1:32.05 2
-- Chism, Haylie 8 Hatley 1:18.19 DQ 1
-- White, Alexis 7 Nettleton DQ 2
-- Willard, Julie 7 Nettleton DQ 2
-- Hand, Jasmine 7 Nettleton DQ 2
-- Mosqueda, Olivia 7 Choctaw Coun DQ 2
-- Godwin, Lois 7 Hatley 1:13.63 DQ 1
Girls 800 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lindsey, Lillian 11 Water Valley 2:41.70 3:12.40 10
2 Cox, Stacy 8 Hatley 3:26.75 8
3 Avant, Anna Mills 12 Water Valley 3:27.72 6
4 Davis, Sara 8 Hatley 3:59.74 3:29.89 4
5 Smith, Mansso 11 Houston 3:44.99 2
6 Griffin, Bella 8 Houston 4:15.36 4:32.25 1
7 Davenport, Janiya 8 Houston 5:00.03
-- Williams, Jamiah 11 Aberdeen DQ
-- Whitfield, Trinity 9 Aberdeen 3:20.14 DQ
Girls 1600 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lindsey, Lillian 11 Water Valley 5:54.01 7:15.54 10
2 Barr, Chelsea 7 Houston 9.00 7:48.60 8
3 White, Alexis 7 Nettleton 9:12.96 6
4 Hand, Jasmine 7 Nettleton 9:48.48 4
5 Guitterez, CeCe 7 Houston 9:51.10 11:19.12 2
-- Willard, Julie 7 Nettleton DQ
Girls 3200 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lindsey, Lillian 11 Water Valley 12:34.40 15:50.71 10
2 Criddle, Natalie 9 Hatley 15:52.00 16:12.45 8
3 Earrey, Kennedy 11 Houston 18:41.53 6
4 Earrey, Blakeney 7 Houston 25:22.31 4
Girls 100 Meter Hurdles 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Shaw, Beyonce 12 Water Valley 21.03 18.89 NWI 1 10
2 Peterson, Kaisha 11 Aberdeen 20.06 NWI 2 8
3 Wofford, Simira 7 Houston 20.49 NWI 1 6
4 Criddle, Natalie 9 Hatley 18.59 20.79 NWI 1 4
5 Belk, N'Kia 10 Choctaw Coun 22.04 21.43 NWI 1 2
6 Davidson, Bre 8 Houston 2.00 21.92 NWI 1 1
7 Gillard, Nakira 10 Nettleton 20.53 24.30 NWI 1
8 Gipson, Emiyah 9 Water Valley 21.65 32.39 NWI 1
-- Shumaker, Laiken 7 Choctaw Coun 23.55 DQ NWI 1
-- Brown, Ashni 10 Water Valley DQ NWI 2
-- Brownlee, Aquana 12 Houston DQ NWI 2
Girls 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Belk, N'Kia 10 Choctaw Coun 58.02 2 10
2 Gillard, Nakira 10 Nettleton 59.48 1:00.55 1 8
3 Below, Brittany 12 Houston 1:02.70 2 6
4 Brown, Ashni 10 Water Valley 1:03.40 2 4
5 Gipson, Emiyah 9 Water Valley 1:05.12 1:03.67 1 2
6 Todd, Molly 12 Water Valley 1:01.69 1:05.46 1 1
7 Davidson, Bre 8 Houston 1:27.61 1
-- Whitfield, Trinity 9 Aberdeen DQ 1
-- Griffin, Bella 8 Houston 4.00 DQ 1
-- Shumaker, Laiken 7 Choctaw Coun 1:03.82 DQ 1
Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Choctaw County High School 58.85 55.86 10
1) Curtis, Eilundra 10 2) Belk, N'Kia 10
3) Miller, Fannie 7 4) James, Jalia 7
2 Houston High School 1:01.88 56.20 8
1) Wofford, Simira 7 2) Below, Brittany 12
3) Brownlee, Aquana 12 4) Crowley, Makayla 10
3 Water Valley High School 58.11 56.81 6
1) Shaw, Beyonce 12 2) Woodard, Tykayla 8
3) Murphy, Jayla 12 4) Love, Z'Arria 9
4 Nettleton High School 58.25 4
1) Gillard, Nakira 10 2) Mosely, Sharman 8
3) Hall, Miah 10 4) Williams, Serena 10
5 Hatley High School 59.87 59.18 2
1) Edwards, Kilie 7 2) Dilworth, Kelli 8
3) Reeves, Melissa 9 4) Spencer, Anajai 10
6 Aberdeen High School 1:03.63 1:02.02
1) Holliday, Gabrielle 8 2) Peterson, Kaisha 11
3) Straughter, Amari 12 4) Williams, Jamiah 11
Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Water Valley High School 2:03.87 2:00.84 10
1) Woodard, Tykayla 8 2) Pritchard, Tyqushia 11
3) Brown-Talib, Jena 11 4) Love, Z'Arria 9
2 Nettleton High School 2:05.76 8
1) Hall, Miah 10 2) Mosely, Sharman 8
3) Thomas, Ferrtimmia 8 4) Williams, Serena 10
3 Aberdeen High School 1:58.00 2:06.03 6
1) Shields, Jakira 12 2) Holliday, Gabrielle 8
3) Straughter, Amari 12 4) Sims, Trinitee 12
4 Choctaw County High School 2:15.02 2:06.29 4
1) Curtis, Eilundra 10 2) Mosqueda, Olivia 7
3) James, Jalia 7 4) Taylor, Kezia 9
5 Houston High School 2:16.84 2:07.20 2
1) Below, Brittany 12 2) Jenkins, Jerilyn 10
3) Chandler, MichaelAnn 10 4) Crowley, Makayla 10
6 Hatley High School 2:11.31 2:14.72
1) Dilworth, Kelli 8 2) Reeves, Melissa 9
3) Spencer, Anajai 10 4) Chism, Haylie 8
Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Houston High School 5:23.00 10
1) Buggs, Trinity 9 2) Crowley, Madison 8
3) Farr, Hydeia 8 4) Jenkins, Jerilyn 10
2 Water Valley High School 5:40.87 8
1) Avant, Anna Mills 12 2) Murphy, Jayla 12
3) Todd, Molly 12 4) Ward, Maggie 12
3 Aberdeen High School 4:39.90 5:42.60 6
1) Moore, Gabrielle 12 2) Shields, Jakira 12
3) Sims, Trinitee 12 4) Straughter, Amari 12
4 Choctaw County High School 5:43.05 5:43.10 4
1) James, Jalia 7 2) Miller, Fannie 7
3) Taylor, Kezia 9 4) Shumaker, Laiken 7
5 Hatley High School 6:44.17 5:43.25 2
1) Spencer, Alanah 8 2) Robertson, Alyssa 8
3) Makenzie, Davis 8 4) Betts, Ivy 8
Girls 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Water Valley High School 13:05.01 13:23.12 10
1) Avant, Anna Mills 12 2) Ward, Maggie 12
3) Todd, Molly 12 4) Lindsey, Lillian 11
2 Hatley High School 12:57.00 13:50.54 8
1) Owen, Brooklyn 9 2) Edwards, Kilie 7
3) Cox, Stacy 8 4) Tharp, Chloe 9
3 Houston High School 13:58.52 6
1) White, Alicia 7 2) Williams, Alanna 7
3) Moore, Tavia 9 4) Buggs, Trinity 9
Girls High Jump 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brown-Talib, Jena 11 Water Valley 4-09.00 4-04.00 10
Girls Long Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Curtis, Eilundra 10 Choctaw Coun 14-02.00 14-00.50 NWI 10
2 Shaw, Beyonce 12 Water Valley 14-05.00 13-11.00 NWI 8
3 Brownlee, Aquana 12 Houston 13-10.00 13-06.00 NWI 6
4 Belk, N'Kia 10 Choctaw Coun 13-02.00 12-10.00 NWI 4
-- Roby, Palace 12 Nettleton 10-07.00 DQ NWI
-- Shumaker, Laiken 7 Choctaw Coun 8-06.00 DQ NWI
-- Hall, Miah 10 Nettleton 13-09.00 DQ NWI
-- Bingham, Janessa 10 Houston DQ NWI
-- Jenkins, Anna Morgan 10 Houston DQ NWI
Girls Triple Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Shaw, Beyonce 12 Water Valley 26-11.00 23-06.00 NWI 10
-- Roby, Palace 12 Nettleton 26-03.00 DQ NWI
Girls Shot Put 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Booth, Emily 11 Hatley 32-10.50 33-09.50 10
2 Loggan, Talicia 11 Aberdeen 35-09.00 33-00.75 8
3 Tolbert, Quaterrika 12 Water Valley 30-08.00 29-08.50 6
4 Jones, Jynola 11 Houston 27-03.00 26-08.00 4
5 Jones, Jamayah 12 Water Valley 27-01.50 26-06.00 2
6 Gunn, Jamaya 8 Houston 26-04.75 1
7 Walker, Makaila 11 Aberdeen 26-06.50 25-09.00
-- Miller, Olivia 9 Choctaw Coun 19-06.50 DQ
-- Morris, Bricelyn 11 Nettleton 21-01.50 DQ
-- McMillan, Macy 12 Nettleton DQ
-- Davis, Areana 12 Nettleton 23-09.00 DQ
-- Tharp, Madi 11 Hatley 25-06.00 DQ
-- Jenkins, Anna Morgan 10 Houston DQ
-- Fair, Hallie 11 Aberdeen 16-09.00 DQ
-- Hervey, Carson 12 Water Valley 26-05.00 DQ
-- Davis, Terria 9 Choctaw Coun 22-06.00 DQ
-- Fair, Anelia 9 Choctaw Coun 18-07.50 DQ
Girls Discus Throw 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Booth, Emily 11 Hatley 106-00 103-04 10
2 Kuchta, Maggie Kate 11 Water Valley 71-00 72-07 8
3 Mosely, Sharnec 12 Nettleton 73-08 66-01 6
4 Jones, Jamayah 12 Water Valley 59-04.50 64-09 4
5 Walker, Makaila 11 Aberdeen 65-00 64-06 2
6 Loggan, Talicia 11 Aberdeen 63-07 63-04 1
7 Upton, Bree 11 Hatley 62-04 57-07
-- McMillan, Macy 12 Nettleton 62-04 DQ
-- Davis, Terria 9 Choctaw Coun 58-05 DQ
-- Miller, Olivia 9 Choctaw Coun 33-01 DQ
-- Hood, Madison 11 Hatley 54-07 DQ
-- Jenkins, Anna Morgan 10 Houston DQ
-- Haughton, Aaliyah 12 Aberdeen DQ
-- Jones, Jynola 11 Houston 53-04 DQ
-- Fair, Anelia 9 Choctaw Coun 37-09 DQ
-- Gunn, Jamaya 8 Houston 65-07.50 DQ
Boys 100 Meter Dash 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 May, Jalen 12 Houston 11.03 10.87 NWI 1 10
2 White, Ceddrick 12 Water Valley 11.41 11.36 NWI 1 8
3 Ivy, Arzarius 11 Houston 11.83 11.39 NWI 2 6
4 Watson, Isaac 11 Aberdeen 11.80 11.61 NWI 1 4
5 Woods, DaJuan 9 Choctaw Coun 11.80 11.76 NWI 1 2
6 Rucker, Kemarious 8 Water Valley 11.98 11.78 NWI 2 1
7 Ford, Zavian 11 Houston 12.00 NWI 3
8 Patterson, Roderick 9 Nettleton 12.09 NWI 3
9 Moore, Jacorian 9 Nettleton 12.22 NWI 2
10 Holman, Tyler 11 Choctaw Coun 12.17 12.23 NWI 2
11 Kennedy, Antonio 8 Choctaw Coun 12.47 12.45 NWI 2
12 Jones, Jacqwon 12 Aberdeen 11.57 12.60 NWI 1
13 Thomas, Marcus 11 Nettleton 12.79 NWI 3
-- Benson, Ja'Varius 12 Water Valley 11.78 DQ NWI 1
-- Wren, Keller 11 Hatley 12.34 DQ NWI 2
-- Hunt, Markhel 10 Hatley DQ NWI 3
-- Stephenson, Tyler 10 Aberdeen DQ NWI 3
Boys 200 Meter Dash 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 White, Ceddrick 12 Water Valley 24.23 23.25 NWI 1 10
2 Wren, Keller 11 Hatley 23.55 NWI 2 8
3 Watson, Isaac 11 Aberdeen 23.49 23.57 NWI 1 6
4 Ivy, Arzarius 11 Houston 23.06 23.59 NWI 1 4
5 Rucker, Kemarious 8 Water Valley 24.55 23.99 NWI 1 2
6 Davidson, Jylon 11 Houston 24.06 NWI 2 1
7 Woods, DaJuan 9 Choctaw Coun 23.91 24.42 NWI 1
8 Washington, Nick 11 Hatley 24.09 24.81 NWI 1
9 Washington, Jalen 12 Houston 24.87 NWI 2
10 Joy, Maleek 12 Water Valley 25.43 25.37 NWI 1
11 White, Chris 11 Choctaw Coun 25.77 NWI 2
12 Turner, Matthew 12 Hatley 27.36 27.66 NWI 2
13 Conerly, Isaiah 12 Choctaw Coun 25.67 30.01 NWI 2
-- Pounds, Ladarious 10 Nettleton DQ NWI 2
-- Jones, Jacqwon 12 Aberdeen 23.57 DQ NWI 1
-- Stephenson, Tyler 10 Aberdeen DQ NWI 2
Boys 400 Meter Dash 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Stephenson, Tyler 10 Aberdeen 55.65 55.10 1 10
2 Toombs, Landon 9 Choctaw Coun 58.03 59.07 1 8
3 Cage, Dejuan 12 Aberdeen 55.80 59.29 1 6
4 McNeal, Terence 8 Choctaw Coun 59.34 2 4
5 Bellew, Jared 11 Choctaw Coun 57.99 59.51 1 2
6 Price, Malik 9 Houston 1:00.12 2 1
7 Tolbert, Jaylin 11 Water Valley 1:04.23 1:02.05 1
8 McNeese, Chance 12 Hatley 1:02.10 2
9 Adams, Paris 12 Water Valley 1:02.43 1:03.21 1
10 Odom, Hayden 12 Hatley 1:03.84 1:03.91 1
11 Mason, Jymris 12 Aberdeen 1:04.44 2
12 Truss, Jacob 11 Water Valley 1:09.58 1:07.08 1
13 White, Mike 12 Houston 1:07.24 2
14 Cook, Kemper 8 Houston 1:08.10 2
15 Foster, Levi 8 Hatley 1:09.99 2
Boys 800 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Clement, Coulter 11 Water Valley 2:29.26 2:18.74 10
2 McMillan, Devonta 11 Choctaw Coun 2:46.90 2:29.41 8
3 Stephenson, Tyler 10 Aberdeen 2:15.43 2:31.07 6
4 Hadley, Brandon 11 Choctaw Coun 2:16.34 2:34.84 4
5 Surrette, Jon 9 Water Valley 2:42.30 2:36.72 2
6 Davidson, Qua 11 Houston 2:36.90 2:38.28 1
7 Harris, Caleb 12 Hatley 2:43.96 2:41.89
8 Cage, Dejuan 12 Aberdeen 2:53.53 2:49.34
9 Mason, Jymris 12 Aberdeen 2:51.39
10 Edwards, Robert 9 Choctaw Coun 2:52.34
11 Daniels, Jonathan 10 Hatley 2:52.25 2:54.41
12 Pritchard, Tyderrius 12 Water Valley 2:52.48 2:55.19
-- Price, Malik 9 Houston DQ
-- Lincoln, Christian 12 Houston DQ
-- Hurley, Jaysun 10 Nettleton DQ
-- Mohler, Aiden 7 Hatley DQ
Boys 1600 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Clement, Coulter 11 Water Valley 5:03.18 5:24.52 10
2 Hadley, Brandon 11 Choctaw Coun 5:31.81 5:43.97 8
3 McGee, Trenton 11 Choctaw Coun 5:33.23 6:12.12 6
4 Vance, William 12 Houston 6:26.26 4
5 Dun, Matthew 10 Water Valley 6:21.63 6:28.89 2
6 Edwards, Robert 9 Choctaw Coun 7:07.08 1
7 Earrey, Jaylon 8 Houston 7:19.45
-- Hitchcock, Grant 10 Nettleton 6:06.00 DQ
-- Mason, Jymris 12 Aberdeen 6:27.03 DQ
-- Errey, Jordan 7 Houston DQ
-- Cage, Dejuan 12 Aberdeen DQ
-- Harris, Caleb 12 Hatley 6:24.04 DQ
Boys 3200 Meter Run 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Clement, Coulter 11 Water Valley 11:05.13 11:25.50 10
2 Hadley, Brandon 11 Choctaw Coun 12:43.00 12:51.56 8
3 McGee, Trenton 11 Choctaw Coun 12:23.46 13:31.07 6
4 Burdine, Isaac 8 Choctaw Coun 13:54.14 4
5 Dun, Matthew 10 Water Valley 14:03.10 13:55.24 2
6 Moore, Grayson 8 Houston 16:08.26 16:09.74 1
7 White, Mike 12 Houston 15:59.23 17:19.50
-- Putney, Devin 12 Hatley DQ
-- Dotson, Payton 12 Houston DQ
Boys 110 Meter Hurdles 3A
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Bailey, Devontrae 12 Water Valley 15.79 17.05 NWI 1 10
2 Harris, Chris 9 Water Valley 18.98 19.61 NWI 1 8
3 Foreman, Julian 11 Choctaw Coun 20.72 20.81 NWI 2 6
4 Miller, Tyresee 9 Choctaw Coun 21.39 NWI 2 4
5 Whitfield, Daniel 12 Aberdeen 20.23 22.67 NWI 1 2
6 Watson, Isaac 11 Aberdeen 19.22 25.12 NWI 1 1
-- Taylor, Rahiem 11 Choctaw Coun 16.01 DQ NWI 1
-- Bailey, Jerrick 9 Water Valley 21.40 DQ NWI 2
-- Byars, Wallace 8 Aberdeen DQ NWI 2
Boys 300 Meter Hurdles 3A
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tolbert, Bud 12 Water Valley 43.49 43.77 1 10
2 Taylor, Rahiem 11 Choctaw Coun 40.49 44.58 1 8
3 Bailey, Jerrick 9 Water Valley 51.50 49.68 1 6
4 Holman, Tyler 11 Choctaw Coun 47.44 50.94 1 4
5 Brand, Ja'Dyn 10 Nettleton 55.76 55.12 1 2
6 Foreman, Julian 11 Choctaw Coun 49.37 57.60 1 1
7 Harris, Chris 9 Water Valley 48.73 58.06 1
-- Washington, Jalen 12 Houston DQ 2
-- Cage, Dejuan 12 Aberdeen DQ 2
-- Whitfield, Daniel 12 Aberdeen 46.94 DQ 1
-- Daniels, Jonathan 10 Hatley DQ 2
-- Cook, Kemper 8 Houston DQ 2
Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Water Valley High School 46.93 45.43 10
1) Bailey, Devontrae 12 2) White, Ceddrick 12
3) Tolbert, Bud 12 4) Rucker, Kemarious 8
2 Choctaw County High School 47.20 46.09 8
1) Holman, Tyler 11 2) Woods, DaJuan 9
3) Conerly, Isaiah 12 4) Whitmore, Israel 11
3 Houston High School 45.26 46.10 6
1) Ford, Zavian 11 2) Ivy, Arzarius 11
3) Davidson, Jylon 11 4) May, Jalen 12
4 Aberdeen High School 46.16 47.31 4
1) Doss, Marquez 12 2) Watson, Isaac 11
3) Jones, Jacqwon 12 4) Williams, Brandon 12
5 Hatley High School 50.36 50.52 2
1) Hunt, Markhel 10 2) Todd, Timothy 9
3) Odom, Hayden 12 4) McNeese, Chance 12
-- Nettleton High School DQ
1) Patterson, Roderick 9 2) Thompson, Quintonio 9
3) Moore, Jacorian 9 4) Thomas, Marcus 11
Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Houston High School 1:37.47 1:36.19 10
1) Bell, Julius 10 2) Davidson, Jylon 11
3) Ivy, Arzarius 11 4) Golden, Jacorey 11
2 Water Valley High School 1:38.46 1:37.11 8
1) Bailey, Devontrae 12 2) Benson, Ja'Varius 12
3) White, Ceddrick 12 4) Rucker, Kemarious 8
3 Aberdeen High School 1:38.82 1:37.49 6
1) Doss, Marquez 12 2) Whitfield, Daniel 12
3) Jones, Jacqwon 12 4) Williams, Brandon 12
4 Choctaw County High School 1:41.88 1:39.54 4
1) Woods, DaJuan 9 2) Kennedy, Antonio 8
3) Taylor, Rahiem 11 4) Miller, Tyresee 9
5 Hatley High School 1:43.94 1:41.67 2
1) Wren, Keller 11 2) Washington, Nick 11
3) Turner, Matthew 12 4) Hunt, Markhel 10
6 Nettleton High School 1:51.02
1) Hurley, Jaysun 10 2) Moore, Jacorian 9
3) Patterson, Roderick 9 4) Thompson, Quintonio 9
Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Aberdeen High School 3:53.40 4:01.17 10
1) Byars, Wallace 8 2) Mason, Jymris 12
3) Davidson, Travon 12 4) Williams, Brandon 12
2 Choctaw County High School 4:01.85 4:02.19 8
1) Toombs, Landon 9 2) Bellew, Jared 11
3) Miller, Tyresee 9 4) McNeal, Terence 8
3 Houston High School 4:11.67 4:08.09 6
1) Davidson, Qua 11 2) Cook, Kemper 8
3) Price, Malik 9 4) Ford, Zavian 11
4 Water Valley High School 4:24.69 4:21.26 4
1) Surrette, Jon 9 2) Truss, Jacob 11
3) Joy, Maleek 12 4) Tolbert, Jaylin 11
5 Hatley High School 5:06.15 4:32.46 2
1) Griffin, Josh 8 2) Juranek, Carter 8
3) Quintero, Angel 8 4) Todd, Timothy 9
Boys 4x800 Meter Relay 3A
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Choctaw County High School 10:18.00 9:43.87 10
1) McMillan, Devonta 11 2) Bellew, Jared 11
3) McGee, Trenton 11 4) Hadley, Brandon 11
2 Houston High School 12:03.84 10:18.55 8
1) Davidson, Qua 11 2) Cook, Kemper 8
3) White, Mike 12 4) Vance, William 12
3 Water Valley High School 10:42.00 11:01.06 6
1) Surrette, Jon 9 2) Truss, Jacob 11
3) Adams, Paris 12 4) Tolbert, Jaylin 11
4 Hatley High School 9:57.00 11:42.40 4
1) Putney, Devin 12 2) Harris, Caleb 12
3) Griffin, Josh 8 4) McNeese, Chance 12
-- Aberdeen High School 8:58.00 DQ
1) Arnold, Cortavian 10 2) Davidson, Travon 12
3) Doss, Marquez 12 4) Jones, Marcus 12
Boys High Jump 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Whitmore, Israel 11 Choctaw Coun 5-10.00 6-02.00 10
2 Tolbert, Bud 12 Water Valley 6-00.00 6-00.00 8
3 Bellew, Jared 11 Choctaw Coun 5-05.00 5-06.75 6
4 Arnold, Cortavian 10 Aberdeen 5-06.00 5-06.50 4
5 Kennedy, Antonio 8 Choctaw Coun 5-08.00 5-06.25 2
6 Bailey, Kelton 9 Water Valley 5-02.00 5-06.00 1
7 Whitfield, Daniel 12 Aberdeen 5-00.00
-- Brand, Ja'Dyn 10 Nettleton DQ
-- Davidson, Travon 12 Aberdeen DQ
Boys Pole Vault 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 McGee, Trenton 11 Choctaw Coun 8-00.00 9-00.00 10
2 Burdine, Isaac 8 Choctaw Coun 6-06.00 6-06.00 8
3 Taylor, Rahiem 11 Choctaw Coun 8-00.00 6-00.00 6
Boys Long Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Tolbert, Bud 12 Water Valley 20-11.50 21-05.50 NWI 10
2 Whitmore, Israel 11 Choctaw Coun 20-01.50 20-08.00 NWI 8
3 Owens, Nygil 12 Nettleton 18-07.00 20-02.00 NWI 6
4 Watson, Isaac 11 Aberdeen 20-00.50 20-00.50 NWI 4
5 Bailey, Devontrae 12 Water Valley 19-09.00 19-09.00 NWI 2
6 Golden, Jacorey 11 Houston 18-01.00 19-00.50 NWI 1
7 Wren, Keller 11 Hatley 18-04.25 18-09.00 NWI
8 Brown, Javalyn 8 Houston 17-09.50 17-10.75 NWI
9 Ivy, Arzarius 11 Houston 17-07.00 17-10.50 NWI
10 Holman, Tyler 11 Choctaw Coun 17-06.00 17-04.00 NWI
11 Rucker, Kenterrious 12 Water Valley 19-04.50 17-02.00 NWI
12 Jones, Marcus 12 Aberdeen 15-08.00 NWI
13 Brand, Ja'Dyn 10 Nettleton 17-00.50 14-10.00 NWI
-- Conerly, Isaiah 12 Choctaw Coun 17-06.00 DQ NWI
-- Hunt, Markhel 10 Hatley DQ NWI
Boys Triple Jump 3A
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Rucker, Kenterrious 12 Water Valley 38-08.00 38-10.00 NWI 10
2 Foreman, Julian 11 Choctaw Coun 35-11.25 37-11.00 NWI 8
3 Bailey, Kelton 9 Water Valley 36-03.00 36-10.00 NWI 6
4 White, Chris 11 Choctaw Coun 34-01.50 36-05.00 NWI 4
5 Conerly, Isaiah 12 Choctaw Coun 34-02.00 NWI 2
6 Surrette, Jon 9 Water Valley 35-01.75 32-10.00 NWI 1
Boys Shot Put 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cook, Marley 12 Water Valley 46-07.50 50-03.25 10
2 Whitmore, Israel 11 Choctaw Coun 54-09.75 49-11.00 8
3 Morgan, Ty 10 Water Valley 42-09.00 41-03.50 6
4 Buggs, Julius 12 Choctaw Coun 42-07.75 40-10.75 4
5 Metcalf, Jeremiah 11 Hatley 40-00.00 38-10.25 2
6 McMillian, Jaheim 12 Aberdeen 40-04.00 38-09.00 1
7 Davis, Taliak 12 Choctaw Coun 40-02.50 38-01.00
-- McSpadden, Haigen 11 Hatley 32-01.50 DQ
-- Townsend, Damien 10 Houston DQ
-- Ferguson, Bradley 8 Water Valley 31-07.00 DQ
-- Hazzle, R. J. 8 Aberdeen 23-05.00 DQ
-- Dedeaux, Michael 11 Houston DQ
-- Jones, Omarion 12 Aberdeen DQ
-- Jones, Adam 11 Nettleton 32-04.00 DQ
Boys Discus Throw 3A
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Davis, Taliak 12 Choctaw Coun 16-05.50 120-04 10
2 Buggs, Julius 12 Choctaw Coun 118-00 112-06 8
3 Hendrix, Tyler 11 Hatley 05-07.50 111-05 6
4 Jenkins, Terry 12 Water Valley 103-05 102-05 4
5 Jones, Adam 11 Nettleton 79-10 87-03 2
6 Ferguson, Bradley 8 Water Valley 77-04.50 78-07 1
7 McSpadden, Haigen 11 Hatley 65-10
-- McMillian, Jaheim 12 Aberdeen 69-03 DQ
-- Townsend, Damien 10 Houston DQ
-- Ewing, Chris 12 Aberdeen 91-02 DQ
-- Dedeaux, Michael 11 Houston DQ
-- Jones, Omarion 12 Aberdeen DQ
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Water Valley High School 152 2) Houston High School 115
3) Hatley High School 60 4) Choctaw County High Schoo 55
5) Aberdeen High School 44 6) Nettleton High School 42
Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Choctaw County High School 208 2) Water Valley High School 178
3) Aberdeen High School 64 4) Houston High School 59
5) Hatley High School 26 6) Nettleton High School 10